Smíšený pěvecký sbor Svatopluk se dostává do povědomí svých posluchačů novým repertoárem, který pilně zkouší v průběhu celého letošního roku. První příležitostí k jeho představení byl Jarní koncert, kterým zpěváci doslova nadchli publikum v prelatuře zámku. Ani během letních prázdnin členové sboru nezaháleli a od září se připravují na závěr koncertní sezony, jejímž vyvrcholením budou vánoční vystoupení na náměstí Republiky.

Vynaložené úsilí a prostor věnovaný zlepšování našich hlasových možností jsme díky jarnímu pěveckému soustředění plně zúročili jak na vystoupení spolu se spřáteleným sborem ALOU VIVAT z Ústí nad Orlicí, tak na Jarním koncertě, který se konal 18. června v prelatuře žďárského zámku. Do posledního místa zaplněný barokní sál možná čekal ten starší Svatopluk z minulých dob a jeho převážně vážný výběr skladeb. Opak byl pravdou! Publikum s radostí aplaudovalo kolekci moderních i muzikálových skladeb a sólových partů, které prokázaly pestré žánrové rozpětí Svatopluku.

V rámci účinkování na komornějších akcích jsme přijali nabídku účastnit se zahájení výstavy děl skláře Jaroslava Beránka na Staré radnici. Vděční návštěvníci vernisáže svým vřelým potleskem dali najevo, že se jim naše písně líbily a nás tento zájem specifického publika ujistil v tom, že má smysl věnovat píli a čas tak krásnému koníčku jako je sborový zpěv.

A co nás čeká do konce tohoto roku? Naší první prosincovou akcí je účast Svatopluku při rozsvícení vánočního stromu v neděli 3. prosince. V tento den bude mít žďárská veřejnost první příležitost uslyšet malou ochutnávku z našeho vánočního repertoáru. V úterý 12. prosince od 18 hodin zazní naše sladěné hlasy na novém pódiu v Nádražní ulici jako součást žďárského Adventu. Po této akci se už budeme plně soustředit na precizní nazkoušení celého programu, který v plné parádě předvedeme pod vedením naší dirigentky Světlany Michálkové v pátek 29. prosince od 16 hodin na našem tradičním vánočním koncertě v kostele sv. Prokopa ve Žďáru nad Sázavou. Za účasti sólistů a s klavírním doprovodem budou znít vánoční písně v těchto krásných prostorách jistě skvěle!

A kdo by neměl Svatopluku ještě dost, může si nás přijet poslechnout v neděli 7. ledna 2024 do kostela Navštívení Panny Marie v Obyčtově.

Tak neseďte doma a potěšte svoje oko a kulturní duši návštěvou vánočních koncertů Svatopluku!

Jitka Nováková, jednatelka PS Svatopluk

Smíšený pěvecký sbor SVATOPLUK ze Žďáru nad Sázavou začal psát svou historii před více než 170 lety a v tradici sborového zpěvu v našem městě pokračuje i nadále. Covidová pauza činnost našeho souboru výrazně nepoznamenala, ale jak čas běží, členská základna nám nepatrně ubývá. Navzdory všem okolnostem jsme skupina bezmála třiceti nadšenců a pravidelně se každé pondělí scházíme ve zkušebně ZUŠ, abychom sladili svoje hlasy a společně v partě dobrých přátel prožili hezké chvíle hudebního souznění.

V letošním roce, zpočátku ovlivněném pandemií, jsme prozatím realizovali jedno koncertní vystoupení u příležitosti odhalení sochy Mikuláše Konáše z Hodiškova. Koncert se velmi vydařil a to nás samozřejmě motivovalo k dalším hudebním aktivitám, které budou, pevně doufáme, bez omezení. Kývli jsme na nabídku účinkovat na charitativním koncertě pro Domácí hospic Vysočina o.p.s., který organizuje Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod. Tato akce se bude konat v neděli 11. prosince v Městském divadle ve Žďáru nad Sázavou a kromě benefice umožní představení dalších dvou smíšených pěveckých sborů, které zde působí.

Tradičním koncertním vrcholem každé sezóny je náš vánoční koncert, který se letos uskuteční v pátek 30. prosince od 16 hodin jako vždy v kostele sv. Prokopa ve Žďáru nad Sázavou. Všichni jste srdečně zváni! A co v těchto krásných sakrálních prostorách od nás uslyšíte? Samozřejmě nebudou chybět vánočně laděné skladby a těšit se můžete i na nějaké to hudební překvapení.

Už nyní „spřádáme“ plány na rok příští, kdy nás zřejmě čeká hostování ve východních Čechách u našeho partnerského smíšeného pěveckého sboru, dále Jarní koncert a jiné zajímavé hudební zážitky.

Pokud rádi zpíváte a hudba je vašim koníčkem, neváhejte a přijďte mezi nás!!!  

                                                             Jitka Nováková

   
© Svatopluk